דלג אל התוכן דלג אל הניווטארגון הקריינים בישראל

ארגון הקריינים בישראל

כיצד לכתוב נכון לקריינות?

  A   A   A 

A  A  A 

כל קריינות נולדת מרעיון - בין אם מדובר בפרסומת קליטה, בסרט תדמית, בצליל המתנה או בסיפור דרמטי. נניח לרגע שמדובר בסרט תדמית. הגוף שמעוניין בסרט התדמית מעביר את הרעיון שלו לכתב, ואחרי כתיבת הטקסט הרלוונטי, בין אם על ידי הגוף עצמו או איש תוכן מתאים, הוא נשלח לקריין כדי להקליט קריינות מתאימה.

עד כאן הכל ברור, אבל נסו לחשוב מה קורה אם קריין מקבל את המשפט הבא: "החברה שבבעלותנו הממוקמת בראשון לציון כוללת למעלה מחמש מאות עובדים מקצועיים ומתמחה במתן פתרונות עבור לקוחותינו הרבים בארץ ובעולם". נסו לקרוא את המשפט הזה בעצמכם. האם הצלחתם לעשות זאת בנשימה אחת? אם כן, כל הכבוד לסרעפת שלכם, אבל סביר להניח שלקחתם נשימה קטנה במהלך הקריאה, כדי להתמודד עם המשפט בשלום.

המשפט שהבאתי כאן (משפט מומצא לחלוטין) כולל 19 מילים, שהן לא מעט עבור אדם נורמלי שצריך להקריא אותו. זוהי דוגמא מצוינת לדילמה שאיתה נאלצים להתמודד מדי פעם קריינים: הגוף המבקש את הקריינות מעוניין להכניס כמה שיותר מידע במשפט אחד - אבל שוכח שבן אדם צריך להקריא אותו באופן מושלם. במילים אחרות, הטקסט הכתוב, לא נכתב נכון עבור קריינות.

שלוש שיטות שימושיות

  • זכרו שבן אדם מקריא את הטקסט - כאשר אתם מחברים את הטקסט לקריינות, או אם אתם קריינים שמקבלים טקסט לידיכם, נסו לקרוא אותו בעצמכם. אם אתם מרגישים שהמשפטים ארוכים מדי, נסו לשנותם כך שיתאימו לקריאה באופן קליל ונינוח.
  • כתבו משפטים קצרים - בהמשך ישיר לעצה הקודמת, מומלץ לכתוב בצורה קצרה שתאפשר לקריין לגמוע את המשפט באופן קל ונוח. כתיבת משפטים פשוטים וקצרים יותר, תהפוך את הקריינות לטובה יותר. נחזור לרגע למשפט שהבאתי כדוגמא. אם נפצל אותו, יהיה הרבה יותר קל לקרוא אותו: "החברה שבבעלותנו הממוקמת בראשון לציון כוללת למעלה מחמש מאות עובדים מקצועיים. אנו מתמחים במתן פתרונות עבור לקוחותינו הרבים בארץ ובעולם". שימו לב, הצבנו נקודה באמצע המשפט ושינינו את הנוסח - ועכשיו קל הרבה יותר לקרוא אותו.
  • הרבו בפיסוק ובמקפים - כאשר אתם כותבים, הכניסו פיסוק מתאים ואפילו מקפים. אלו יאפשרו לקריין לקחת נשימה קצרה תוך כדי הקריאה, ואפילו יכוונו אותו בצורה טובה יותר. ושוב נחזור למשפט שלנו כדי להמחיש: "החברה שבבעלותנו, הממוקמת בראשון לציון, כוללת למעלה מחמש מאות עובדים מקצועיים - ומתמחה במתן פתרונות עבור לקוחותינו הרבים בארץ ובעולם".

 

איציק זיאת
http://hakaryan.com

 

ארגון הקריינים בישראל

ארגון הקריינים בישראל

ארגון הקריינים בישראל